Što su obveznice?

Zatražite kredit
Koji iznos trebate?
Koji rok plaćanja želite?
Nove korisnike ne tražimo platnu listu za iznose do 400 € (3.013,8 kn) na maksimalan rok do 30 dana!
Obveznice su dužnički vrijednosni papiri
Vrijednosnice su uvijek papirnati dokaz da je emitent (onaj tko je izdao dokument) dužan prema kupcu određeni iznos koji je naznačen na dokumentu isplatiti u cjelini po isteku ugovorenog vremena sa pripadajućim kamatama. Obveznice su dužnički vrijednosni papiri koje najčešće izdaje država, HNB, druge banke ili državne institucije i agencije, ali ih mogu izdavati i druge tvrtke u svrhu poboljšanja i širenja poslovanja, a kamate su obično veće od bilo kojih bankovnih kamata na štednju.
Nekim poslovnim ljudima više odgovaraju brzi krediti, a neki plasiraju određenu količinu obveznica kroz koje ih kreditiraju kupci njihovih obveznica, a kupcima svake obveznice je to najisplativiji oblik štednje. Tržište vrijednosnicama u svijetu je vrlo dinamičan kreditni sektor, a takav oblik kreditiranja postaje sve popularniji i kod nas, čak je i sama država nedavno odlučila pustiti u prodaju određenu količinu državnih obveznica u prvom kvartalu ove godine, takav aranžman sa državom se nekada zvao jednostavnim riječima “narodni zajam”.
Obveznice su popularni kreditni instrument
Kupovina vrijednosnica je način kojim građani ili kupci kreditiraju neki projekt, ustanovu, državu. Državne obveznice su popularni način kreditiranja u kojem narod kreditira svoju državu kupnjom tih obveznica, a obzirom da su kamate na bankovne štednje vrlo niske, ovaj oblik štednje se čini vrlo privlačan. Zanimljivo je da je ovaj oblik kreditiranja puno jednostavniji od svih drugih oblika kreditiranja, nema jamaca, osiguranja, kreditnih zahtjeva, birokracije ni papirologije, jedini važan papir je obveznica koju kupujete.
Obveznice se isplaćuju na zahtjev po isteku ugovorenog roka, kamate se pripisuju obično jedanput godišnje, zna se dogoditi da se vrijednost obveznica isplati samo djelomično, ali to treba unijeti na obveznicu. Godišnje kamate se mogu pretvoriti u pristojan dodatak vašim redovnim primanjima i sve pomalo liči na dionice, pa ipak dionica i obveznica se uvelike razlikuju, jer dionice mogu biti i rizičan oblik ulaganja. Obveznica može glasiti na ime ili donositelja, mora sadržavati seriju, broj, nominalnu vrijednost i kamatnu stopu.
Obveznice su papirnate zadužnice
Vrijednosni papiri ove vrste se uvijek ugovaraju na rokove duže od deset godina, kamatna stopa u trenutku kupovine vrijednosnica može biti primamljiva, no, čak i ako niste financijski stručnjak znate da financijsko tržište nikada ne miruje i da kamate iz bilo kojih razloga mogu zaplesati neki suludi ples. Obveznice su papirnate zadužnice koje vam garantiraju isplatu vašeg novca po isteku ugovorenog roka, ali financijski stručnjaci tvrde da ih se isplati kupovati u vrijeme niskih kamata.
Obveznice se smatraju dužničkim vrijednosnim papirom i primarno obvezuju emitenta koji ih je plasirao na financijsko tržište. Za razliku od njih dionice se smatraju vlasničkim vrijednosnim papirom jer vi jeste vlasnik svojih dionica i u svako doba ih možete prodati. Uz obveznicu ne zaboravite i na kupon koji vam omogućuje isplatu pripisanih kamata koje se mogu isplaćivati jedanput godišnje, ali mgu se isplaćivati i češće ako ih želite pretvoriti u redovni dodatni prihod, što mnogi čine, ovisno koliko obveznica su kupili.
Tagovi:
Više članaka
Razmatranje Kamatnih Stopa: Kako Odabrati Najpovoljniji Kredit u Bugarskoj
Pri razmatranju kamatnih stopa i odabiru najpovoljnijeg kredita u Bugarskoj, ključan korak predstavlja usporedba ponuda različitih banaka. S obzirom na raznovrsnost kreditnih proizvoda na tržištu, važ
Bankarski Alati za Studente: Financijska Potpora Obrazovanju
Bankarski alati za studente: Financijska potpora obrazovanju ključni su resursi kojima studenti mogu osigurati sredstva neophodna za pokrivanje troškova studija. Među tim alatima, studentski krediti p
Bankarska Potpora Poljoprivredi: Krediti za Ruralni Razvoj u Bugarskoj
Bankarska potpora poljoprivredi ključni je element u osiguravanju stabilnog i održivog razvoja ruralnih područja, a posebice to dolazi do izražaja u kontekstu Bugarske, zemlje koja ima bogatu poljopri